Szkoła Podstawowa nr 3 
im
. Stanisława Ligonia

ul. Szkolna 44      43-180 Orzesze-Zawada

 telefon: 32 22 15 271

faks: 32 72 31 215

 sp3@orzesze.pl

 

 

rys. Marcelina Stycz (absolwentka) 

 

 

 

 

 

AKTUALNOŚCI

 

 https://www.facebook.com/sp3orzesze

 

 GODZINY DODATKOWYCH ZAJĘĆ Z UCZNIAMI w I półroczu r.szk.2018/2019

27. FINAŁ – 13.01.2019r. – po raz osiemnasty w naszej szkole więcej

 6.11.2018 uczennica kl 2b Lena Ptak  i uczeń klasy 1b Tymoteusz Siwoń wzięli udział w III Miejskim Konkursie Plastycznym "Polsko jesteś wolna od 100 lat"

 5.11.2018 klasy drugie były na wycieczce w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Uczniowie brali udział w warsztatach z fizyki-od drzewa sosnowego do papierowego zeszytu oraz warsztatach z chemii-segregacja odpadów, co robić z kartonem po soku?

 W dniu 31.10.2018 uczniowie klasy 2 naszej szkoły mieli okazję zwiedzić Komendę Miejskiej Policji w Orzeszu. Celem i założeniem wycieczki było bliższe poznanie specyfiki pracy funkcjonariuszy Policji. Uczniowie mieli okazję odgrywać krótkie scenki sytuacyjne w gabinecie Pani Komendant, w gabinecie Pana dzielnicowego oraz przy okienku oficera dyżurnego. Dużą atrakcją okazała się możliwość siedzenia w radiowozie policyjnym, uruchamianie różnych przycisków oraz oglądanie świata „zza krat”.

 30 października , tradycyjnie w Domu Śląskiej Kultury w woszczyckim zajeździe, miał miejsce X Regionalny Konkurs Gwarowy „Godomy po naszymu pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Orzesze Mirosława B laskiego.  Julia Kaniewska z klasy 1b przygotowała monolog pt. „Flugowanie”, którego autorką jest jej wychowawczyni pani Aneta Szawara. W kategorii uczniów starszych  naszą szkołę reprezentowali Martyna Pierschkalla z klasy 3b i Paweł Pozór z klasy 3a, którzy z talentem aktorskim przedstawili dialog pt. „Geburstag” napisany również przez panią Anetę Szawara. Zajęli III miejsce, zdobyli dyplom, puchar i nagrody rzeczowe. zdjęcie

 II RODZINY TURNIEJ GIER PLANSZOWYCH  PLAKAT

http://podrugie.pl/wp-content/uploads/2016/09/wwsf_yellow_ribbon_en.png

 
 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. 1-19 listopada

Co roku przez 19 pierwszych dni listopada Fundacja PO DRUGIE, we współpracy z innymi organizacjami, instytucjami, placówkami pracującymi z dziećmi i młodzieżą bierze udział w światowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. 

Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata.

Na początku listopada mówimy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności. Przypominamy i uczymy się tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego życia.

Autorem światowej kampanii jest Women’s World Summit Foundation i co roku zaprasza do współpracy wszystkich tych, którzy chcą by świat dzieci  i młodzieży był wolny od przemocy.

Nasza szkoła przyłączyła się do kampanii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka.

Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy.

Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać.

Zwracać uwagę.

Uczyć widzieć więcej i lepiej.

PRZEMOC więcej

 Wyniki Miejskiego Konkursu Literackiego z cyklu ,,Orzeskie szkoły dla Niepodległej” więcej

 29 października w samo południe w naszej szkole odbył się Miejski Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej z cyklu Orzeskie szkoły dla Niepodległej. Odwiedziło nas piętnaścioro uczniów reprezentujących osiem orzeskich placówek. Poziom recytowanych utworów był bardzo wysoki. Wszyscy byli wspaniale przygotowani i bardzo dobrze reprezentowali swoje szkoły. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom za udział w konkursie, natomiast laureaci, osoby wyróżnione oraz ich nauczyciele nagrody rzeczowe oraz podziękowania otrzymają na gali projektu ,,Orzeskie szkoły dla Niepodległej”, który odbędzie się 14 listopada. Organizatorami miejskiego konkursu była pani Aneta Szawara i pani Anna Gazda.

Wszystkim gratulujemy!!! I przedstawiamy zwycięzców:

1.      Tomasz Kazimierczak  SP 4

2.      Jan Świerc SP 4 oraz Julia Głos SP 8

3.      Milena Brzoskiewicz SP 10

Wyróżnienia:

1.      Natalia Kummer SP  5

2.      Wiktoria Jaszczyk SP 9

3.      Martyna Juranek SP 6

4.      Wiktoria Dembecka SP1”.

 23 października w naszej szkole odbył się szkolny konkurs recytatorski poezji patriotycznej dla klasy pierwszej i drugiej. Do konkursu zgłosiło się sześcioro wspaniale recytujący uczniów. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i drobny upominek związany z 100 rocznicą  odzyskania przez Polskę niepodległości. Do etapu miejskiego przeszli chłopcy z klasy 2 b Mateusz Kalinowski i Adam Szmatloch.  Wszystkim serdecznie gratulujemy Aneta Szawara i Anna Gazda.

 W ubiegłą sobotę, 20 października, uczniowie naszego szkolnego zespołu wokalnego zmierzyli się z nie lada wyzwaniem. Mieli bowiem okazję nagrać muzyczny spot reklamowy, promujący naszą szkołę, w domowym studio Pana Stanisława Szydło. Wkrótce zaprezentujemy produkt finalny. Zapraszamy na fotorelację. więcej

 22.10.2018r. uczniowie klas 1,2 i 4 wzięli udział w programie edukacyjnym "Polska - moja Ojczyzna" edycja II (warsztaty patriotyczne).

 III JĘZYKOWA GRA MIEJSKA W sobotę, 20 października, odbyła się trzecia edycja Językowej Gry Miejskiej, zorganizowana przez Szkołę Podstawową nr 2 oraz Szkołę Podstawową nr 3. Patronat honorowy już tradycyjnie objął Burmistrz Miasta Orzesze. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas 4-8 orzeskich szkół podstawowych, którzy ciekawi świata oraz rządni wyzwań zmierzyli się z różnorodnymi zadaniami językowymi i kulturoznawczymi. W zabawie udział wzięło sześć dwuosobowych drużyn. więcej

 Wyniki Miejskiego Konkursu Plastycznego z cyklu ,,Orzeskie szkoły dla Niepodległej” więcej

 We wrześniu i w październiku  klasy 1 i 2 włączyły się do konkursu na motywach „Gangu Słodziaków” organizowanego przez Jeronimo Martins Polska S.A. właściciela sieci sklepów Biedronka. więcej

 W dniach 16, 18.10.2018r w SP7 w Gardawicach odbyły się miejskie zawody w piłce ręcznej chłopców i dziewcząt. Chłopcy zajęli 1 miejsce, awansując tym samym do zawodów powiatowych. Drużyna dziewcząt po zaciętej walce zdobyła miejsce co pozwala im walczyć o awans do powiatów w barażach. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!

 04.10.2018r. uczniowie kl.2b aktywnie włączyli się w akcje „Pola Nadziei”.

 Weronika Kaczanowska  odbiera nagrodę za I miejsce w konkursie wojewódzkim z tłumaczeń wierszy Zbigniewa Herberta. W tle zdjęcia pan Andrzej Franaszek -autor biografii Herberta. więcej

 Lekcja języka włoskiego online. Wrzesień to zdecydowanie miesiąc języków obcych. W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków gimnazjaliści mieli okazję zmierzyć się z językiem włoski. Lekcja zorganizowane została przez Instytuty Kultury oraz Ambasady działające w ramach Stowarzyszenia Narodowych Instytucji Kultury Unii Europejskiej (EUNIC) w Warszawie i Krakowie, we współpracy z Komisją Europejską. Zajęcia online poprowadził przesympatyczny native speaker, lektor Instytutu Włoskiego w Warszawie. Trzeba przyznać, iż wśród naszych uczniów ujawniły się nieodkryte dotąd talenty i predyspozycje do nauki języka włoskiego. Wizyta studentów lingwistyki. We wrześniu naszą szkołę odwiedzili studenci lingwistyki, Malwina oraz Patryk, którzy zachęcali do nauki języków obcych. Sami świetnie władają językiem hiszpańskim, odkrywają także tajniki języka szwedzkiego oraz włoskiego. To jednak nie wszystkie talenty, bowiem język niemiecki również nie jest im obcy. więcej

 25 września nasi uczniowie zajęli 1 miejsce w konkurencji bowling w ramach XIX Powiatowej Spartakiady Osób Niepełnosprawnych pod patronatem Starosty Mikołowskiego „W Sieci” nowoczesne technologie.

 19 września pierwszoklasiści oraz uczniowie klas 2 i 4 spotkali się z policjantem z Komendy Powiatowej Policji z Mikołowa. W czasie spotkania policjant przypomniał wszystkim o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych. Omówiona została  rola pieszego, kierowcy oraz pasażera. Ćwiczono, jak bezpiecznie przejść przez pasy, po której stronie ulicy należy poruszać się na rowerze, a po której można iść pieszo. Przedstawiciel policji przypomniał także o roli fotelików samochodowych i pasów bezpieczeństwa w czasie jazdy samochodem, a na koniec wyjaśnił, jak działają odblaski i  dlaczego są one tak ważne w ruchu drogowym. Uczniowie słuchali w skupieniu rad i pouczeń policjanta, chętnie także zadawali pytania, a pierwszoklasiści otrzymali drobne upominki w postaci odblasków. Z całą pewnością była to lekcja, która pokazała, jak ważne jest kształtowanie u dzieci nawyków i wzorców zachowań, pomagających chronić własne życie i zdrowie.

 17 września po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Kropki, który jest dniem wspólnych działań, odkrywania talentów i integracji. Dzień Kropki traktujemy jako okazję do budowania relacji rówieśniczych, koleżeńskich i uczenia współpracy. Historia małej Vashti stanowi inspirację do podejmowania wyzwań i odkrywania własnej osobowości. Tego dnia wszystko w szkole kręciło się wokół KROPKI, która miała wyzwolić we wszystkich radość, pozytywne nastawienie, kreatywność, twórczość i otwartość na innych, a praca zespołowa w klasach integrowała młodych ludzi w działaniu. Były ubrania w kolorowe kropki i zabawy z KROPKĄ w roli głównej. Jednak najważniejsza była dla nas integracja grup wokół wspólnych działań, twórcze podejście do najprostszych zadań i radość, która łączy i zbliża ludzi. więcej

 Kampania Profilaktyczna „Łańcuch Czystych Serc”

Łańcuch Czystych Serc na rynku w Mikołowie to podsumowanie działań profilaktycznych prowadzonych przez Mikołowski Młodzieżowy Klub Powiatowy.

„Stworzyliśmy Łańcuch dla młodzieży i z młodzieżą. To właśnie są te „czyste serca”, na których jeszcze nałogi czy przemoc nie odcisnęły swojego piętna. To im staramy się nieść przekaz, że alkohol, narkotyki, przemoc, nietolerancja czy inne zagrożenia, z którymi stykają się na co dzień, nie są dobre, nie są słusznym wyjściem. Przede wszystkim pokazujemy młodzieży, a nawet młodzież pokazuje sobie nawzajem jak się przed nimi bronić.” – tłumaczy pomysłodawca i organizator Kampanii pan Tadeusz Rosa.

Młodzież naszej szkoły już od wielu lat włącza się do tej akcji w pełni popierając jej profilaktyczny przekaz. Zwieńczeniem akcji jest moment, kiedy punktualnie o godzinie 13:00 wszyscy chwytają się za ręce unosząc je w górę tworząc łańcuch „czystych serc”, któremu towarzyszy bicie dzwonów i dźwięk syren.

 ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się w dniu 03.09.2018 r.

9:00  msza święta w Kościele Parafialnym w Zawadzie.

10:00 uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w budynku szkoły

10:30 pasowanie uczniów klas pierwszych

AUTOBUSY:

z Jaśkowic godz. 8:30

z Zazdrości godz. 8:45

Powrót z Zawady około godz. 11:30

 

PROJEKTY

Europejski Fundusz Społeczny

Akademia Umiejętności

KĄCIK PRAWNY